Zapomeňte na zalévání rostlin s Samozavlažovacím truhlíkem!

Zalévání rostlin je nezbytnou součástí péče o zahradu nebo bytovou květinu. Je to však činnost, kterou mnoho lidí nemá rádo a často ji zapomínají udělat. Proto se na trhu objevují různé pomůcky, které mají tento problém řešit. Jednou z nich je Samozavlažovací truhlík.

Jak funguje Samozavlažovací truhlík?

Samozavlažovací truhlík funguje na principu kapilárního působení. Voda se nalévá do speciální nádoby, která je umístěna pod květinovými truhlíky. Z nádoby se voda pomocí kapiláry dostává do substrátu, kde jsou kořeny rostlin. Rostliny si pak berou vodu podle potřeby.

Tento systém má několik výhod. Rostliny jsou zalévány postupně a rovnoměrně, což je pro ně velmi příznivé. Navíc se snižuje riziko přelití nebo vyschnutí rostlin. Samozavlažovací truhlík také šetří čas a energii, které byste jinak museli věnovat zalévání rostlin.

Proč byste měli zapomenout na Samozavlažovací truhlík?

Samozavlažovací truhlík může být pro některé rostliny nevhodný. Například pro rostliny, které potřebují méně vody, nebo pro rostliny, které mají rády suché prostředí. Navíc je třeba truhlíky pravidelně kontrolovat a doplňovat vodu v nádobě, aby systém fungoval správně.

Dalším problémem může být kvalita vody. Pokud používáte vodu z vodovodu, může být příliš tvrdá nebo obsahovat chlor a další chemikálie, které mohou být pro rostliny škodlivé. Proto je lepší používat dešťovou vodu nebo vodu filtrovanou přes aktivní uhlí.

Jaké jsou alternativy k Samozavlažovacímu truhlíku?

Jednou z alternativ je použití hydrogelu. Hydrogel je polymerní látka, která se vyskytuje v práškové formě. Při smíchání s vodou se zvětší objem a vytvoří se gelová hmota. Tuto hmotu pak můžete smíchat s substrátem a rostliny budou mít dostatek vláhy po delší dobu.

Další možností je použití kapkového zavlažování. Tento systém umožňuje přesné dávkování vody a rostliny jsou zalévány přímo na kořeny. Kapkové zavlažování také šetří vodu a snižuje riziko přelití rostlin.

Na závěr je třeba říci, že každá rostlina má své specifické požadavky na zalévání. Proto je důležité se o rostliny pravidelně starat a přizpůsobit zalévání jejich potřebám. Pokud máte problémy s zaléváním rostlin, neváhejte vyhledat radu odborníka na zahradnické fóru nebo na uztirozumim.cz.